Usługi

echo serca

badanie echokardiograficzne

holter ekg

24-godzinne monitorowanie

ekg

badanie elektrokardiograficzne 

diagnostyka i leczenie

  • bólów w klatce piersiowej
  • nadciśnienia tętniczego
  • migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu
  • choroby wieńcowej
  • omdleń

kwalifikacja

  • do zabiegów operacyjnych kardiochirurgicznych
  • do zabiegów operacyjnych niekardiochirurgicznych

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ECHO SERCA

Echo serca (badanie echokardiograficzne, USG serca) jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kardiologii. Ocenia budowę i pracę serca, w tym – zastawek serca (mitralnej, aortalnej, trójdzielnej i płucnej), ocenia wsierdzie, osierdzie, morfologię dużych naczyń (aorty i tętnicy płucnej).
Badanie jest zalecane jeśli występują objawy takie jak: ból w klatce piersiowej, duszność, męczliwość, pogorszenie tolerancji wysiłku, obrzęki kończyn dolnych, zasłabnięcia.
Badanie echokardiograficzne umożliwia rozpoznanie: wad serca, przebytego zawału serca, kardiomiopatii (czyli pierwotnych chorób mięśnia sercowego), zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia wsierdzia i osierdzia, tętniaków aorty, rozwarstwienia aorty, nadciśnienia płucnego.
Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, nie ma ograniczeń co do częstości jego wykonywania. Wynik dostępny jest tuż po badaniu.
W gabinecie badania wykonuję aparatem GE Vivid 3 z funkcją ColorDoppler i doplerem tkankowym.

HOLTER EKG

Holter EKG jest badaniem polegającym na ciągłym monitorowaniu czynności serca w EKG. Pozwala na obserwację rytmu serca w trakcie codziennej aktywności – wysiłku, pracy, stresie, odpoczynku czy w czasie snu.
Badanie wskazane jest gdy występują dolegliwości takie jak: kołatanie serca, zasłabnięcia, omdlenia, duszność, uczucie „zatrzymywania pracy serca”.
Holter EKG umożliwia wykrycie zaburzeń rytmu serca jak np. migotanie przedsionków, częstoskurcz, dodatkowe pobudzenia, pozawala także rozpoznać zaburzenia przewodzenia jak np. bloki przedsionkowo-komorowe.
Do skóry klatki piersiowej przyklejonych jest 7 elektrod, do których podłączone są przewody prowadzące do rejestratora rytmu. Rejestrator Pacjent może nosić na pasku od spodni lub w cienkiej torebce zawieszonej na ramieniu lub szyi. Badanie trwa 24, 48 lub 72 godziny, jest niebolesne. W czasie badania można zapisywać w dzienniczku wykonywane aktywności i objawy.
W trakcie badania nie można zdejmować, moczyć ani wyjmować baterii z aparatu. Pacjent nie powinien wykonywać ćwiczeń angażujących mięśnie klatki piersiowej takich jak „pompki”, podnoszenie ciężarów, noszenie ciężkich przedmiotów, bo zakłóca to zapis EKG.
Badanie wykonuję aparatem OXFOR Cardioscan. Założenie i zdjęcie holtera wykonuję w gabinecie. Wynik dostępny jest w ciągu 2-3 dni od zdjęcia aparatu.

EKG

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) jest nieinwazyjną metodą oceny elektrycznej pracy serca. Pozwala rozpoznać zaburzenia rytmu serca, przebyty lub świeży zawał serca, niedokrwienie mięśnia sercowego.
Badanie zalecane jest gdy występują:
bóle w klatce piersiowej, kołatania serca, zasłabnięcia, omdlenia, duszności, męczliwość, zmniejszenie tolerancji wysiłku.
EKG polega na założeniu na kostki i nadgarstki 4 elektrod oraz na klatkę piersiową – 6 elektrod, które podłączone są do urządzenia rejestrującego pracę serca.
Badanie trwa ok 3-5 minut, jest bezpieczne i bezbolesne.
W gabinecie badania wykonuję aparatem Aspel Ascard Green. Wynik dostępy jest tuż po badaniu.

Bardzo często podejrzewane zaburzenia rytmu lub przewodzenia nie występują w chwili wykonywania badania EKG – wskazane jest wówczas wykonanie badania holter EKG, które rejestruje czynność serca przez całą dobę .

Umów się na wizytę